Egzoz emisyon ölçümü nedir - Araba Hastanesi

Egzoz emisyon ölçümü nedir

Araç muayenesi gibi egzoz emisyonu da kontrol edilmesi gerekenler, ölçüm yapılması gerekenlerden birisidir.

Öncelikle egzoz emisyonu nedir diyecek olursak onu açıklayalım.

Egzoz emisyonu motorlu araçlarda bulunan benzin/gaz yani yakıtın yanmasıyla oluşan, havaya yayılan kimyasal birleşimlerin bir araya gelerek oluşturduğu hava kirliliğini ölçmek test etmek için kullanılan bir terimdir.

Egzoz emisyonu nasıl yapılır ?

Egzoz gazı emisyonlarını, hava kirliliğini önlemek ve çevre üzerindeki yıkıcı etkilerini ölçmek için araç sahipleri düzenli olarak emisyon testleri olarak da bilinen egzoz gazı muayeneleri yapmalıdır. Bu sayede hareket halindeki bir aracın çıkardığı egzoz gazının neden olduğu hava kirliliğinin olumsuz etkilerini en aza indirmek ve çevreyi korumak hedeflenmektedir.

Emisyon testi ile otomobil sahiplerinin araçarının trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıkları belirleniyor. Araçların egzoz gazı salınım değerleri, rölantide ve yüksek devirdeyken ayrı ayrı ölçülüyor.

Ölçüm sonucunda değerler belirlenen sınırlar içindeyse araç, egzoz emisyonu ölçüm pulu almaya hak kazanıyor. Egzozundan çıkan zararlı kimyasalların miktarı kanunlarla belirlenen değerlerin üzerinde olan araçlar ise sınıfta kalıyor. Bu durumda olası sorunların en yakın zamanda giderilerek aracın tekrar muayeneye götürülmesi bekleniyor.

Yorum Yapın

https://arabahastanesi.com