Mazda'nın Rotary motoru tekrar üretime başlıyor! - Araba Hastanesi

Mazda'nın Rotary motoru tekrar üretime başlıyor!

Japon otomobil üreticisi Mazda tarafından Türkiye'de satılan en kompakt crossover modeli şu anda CX-3'tür. Ancak şirket, geçen yıl kompakt crossover modeli MX-30'u piyasaya sürdü. Mazda MX-30, ilk kez elektrikli bir crossover olarak dünyaya tanıtıldı.

 

Şimdi, Mazda'nın yeni duyurusuyla, bu kompakt crossover'ın tersine çevrilebilir bir intihar kapısı olduğunu ve Japonya'da hafif bir hibrit motor seçeneğine sahip olduğunu anlıyoruz. Duyuruda, Mazda MX-30'un e-SkyActiv G adlı 2.0 litrelik benzinli motoru küçük bir elektrik motoruyla birleştireceği belirtildi. Aracın yeni motor seçeneğinin ise hafif hibrit bir sistem olacağı da belirtildi.

 

Mazda, Japonya'da her ay yaklaşık 1.000 hafif hibrit MX-30 satmayı planlıyor. Arabanın önden çekişli versiyonunun Japon fiyatı 23.000 ABD doları (2.420.000 yen) ve dört tekerlekten çekişli sürüm 25.000 ABD doları (2.656.500 yen) olarak belirlendi.

Mazda CEO'su yaptığı açıklamada, uzun süredir dönmekte olan "rotary" motorun geri döneceğinin söylendiğini doğruladı! Aslında, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Mazda, döner motorların iadesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Ancak bu konuda bariz bir eylem olmadığını söyleyebiliriz.

Şimdi ise Akira Marumoto'nun açıklamalarına göre 2021'in Ocak ayı gibi yakın bir zamanda Mazda, rotary motorlu prototip araçlarını test etmeye başlayacak! Marumoto, 2022'nin ilk yarısında yeni geliştirilen rotary motora sahip bir Mazda modelinin piyasaya sürüleceğini de vurguluyor.

 

Yorum Yapın

https://arabahastanesi.com