Motor yağı nasıl kontrol edilir? - Araba Hastanesi

Motor yağı nasıl kontrol edilir?

Genellikle yeni araç alan herkesin aklında bakımları, motor yağını nasıl kontrol ederim gibi sorular oluyor. Ancak bu bakımlar aksatılmaması gerek ve özellikle motor yağı sık sık kontrol edilmeli.

Bazı arabalar neredeyse hiç yağ tüketmezken, diğerleri fazla yağı yakabilir veya düşürebilir. Bu nedenle, yağ değiştirme aralığında yağ seviyesini sık sık kontrol etmek çok önemlidir, çünkü motoru düşük yağ seviyesinde çalıştırmak motor basıncını artıracak ve yağ ile motor ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır.

Peki motor yağını nasıl kontrol edebiliriz ? 

Motor yağı seviyesini kontrol etmek için önce aracı düz bir yüzeye park edin ve yağın motordan kartere geri akması için en az 10 dakika bekleyin.

Kaputu kaldırın ve sabitleyin, ardından genellikle görmesi ve kullanması kolay olan yağ seviye çubuğunun üst kısmını bulun.

Pamuklu çubuğu dışarı çekin ve ucunu eski bir bez veya kağıt havluyla silin. Ardından çubuğu tamamen daldırın ve hemen geri çekin ve yatay konumda tutun. Yağ çubuğunun sonunda bazen iki çizgi arasında çapraz bir çizgi görürsünüz. İdeal olarak, yağ seviyesi üst çizgide veya ona yakın olmalıdır, ancak alt çizginin üzerindeki herhangi bir yağ seviyesi sorun değildir.

Yorum Yapın

https://arabahastanesi.com