Radyotör nedir, ne işe yarar - Araba Hastanesi

Radyotör nedir, ne işe yarar

Tüm araçlarımızda radyatör olduğunu biliyoruz ancak ne işe yaradığını bilmiyor olabiliriz. Bu sorunuzun cevabı arabahastanesi.com'da.

Aracınızı çalıştırmaya başladığınız andan itibaren sürekli ısınmaya başlar. Termostat ve radyatör sayesinde sıcaklık 90 derecede sabitlenmiştir. Bu bileşenler işlevlerini kaybederse, sıcaklık kontrol edilemez ve motor geri dönüşü olmayan bir hasara uğrar. Bu da doğal olarak araç sahiplerinin ekonomik olarak çok büyük bir bedel ödemesine neden oluyor.

 

Peki radyatör nedir ne işe yarar ?

Aracınızın silindiri çalışmaya devam ettikçe yüksek sıcaklıklar oluşacaktır. Su motor boyunca dolaşırken, sıcaklık emilir ve dış ortama aktarılır. Bahsi geçen radyatör, motordan sıcak suyu emer ve bunu buhar şeklinde havaya verir. Bu sayede motorun tüm yüksek sıcaklığı buharlaşan su ile dışarı atılabilmektedir.

Radyatör, kendi haznesinde azami miktardaki suyu tutarak, aracın çalışmasından itibaren direkt olarak soğutma işlemine başlamaktadır. Mevcut suyun büyük çoğunluğunu sürekli olarak hava ile temas ettirerek, aracın sürekli olarak 90 derecede kalmasını sağlamaktadır. Termostat da bu işlemin sonuçlarını anlık olarak sürücü paneline yansıtmaktadır.

Yorum Yapın

https://arabahastanesi.com